Projekty aranżacje

Portal ogólotematyczny

CNC

CNC to skrót od Computer Numerical Control i jest to rodzaj maszyny, która może być używana do wytwarzania rzeczy. CNC to sterowana komputerowo obrabiarka, która wykorzystuje instrukcje cyfrowe do przemieszczania narzędzia tnącego wzdłuż obrabianego przedmiotu. Jest ona wykorzystywana w takich branżach jak produkcja, przemysł lotniczy, stoczniowy i budowlany.

CNC mogą być używane na wiele różnych sposobów: mogą wycinać kształty z bloku lub blachy; mogą wiercić otwory w czymś; mogą być również zaprogramowane do tworzenia złożonych ruchów (jak wycinanie części silnika).

Maszyny te są zwykle sterowane przez oprogramowanie zwane CAM (Computer Aided Manufacturing). Oprogramowanie CAM pobiera pliki CAD od projektantów i przekształca je w kod, który mówi maszynie, gdzie ma się poruszać.

CNC są często używane zamiast zwykłych narzędzi tnących, ponieważ maszyna może być precyzyjnie zaprogramowana i bardzo trudno jest popełnić błąd. CNC również pracują szybciej niż ludzie, a to oznacza, że produkcja jest szybsza i taniej. Wreszcie, wykonywanie tych samych czynności przez maszynę jest bardziej niezawodne niż poprzez osobę, więc ryzyko popełnienia błędu jest zminimalizowane.

Maszyny CNC są czasem używane do wykonywania takich czynności jak:

  • Wykonywanie otworów i rowków w metalu
  • Wykonywanie kształtów na płytach metalowych
  • Wykonywanie części silników
  • Wykonywanie elementów konstrukcyjnych (np. mostów)
  • Wykonywanie elementów ozdobnych (np. rzeźb)

CNC bielsko mogą być używane do wielu innych rodzajów obróbki, a ich zastosowania są ciągle rozszerzane. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze większej liczby przedmiotów wykonanych za pomocą tych maszyn.