Projekty aranżacje

Portal ogólotematyczny

Siemens PLC 300

Źródło: https://magsteron.pl/

PLC 300 to programowalne sterowniki logiczne firmy Siemens, wykorzystywane do tworzenia systemów automatyzacji maszyn i procesów. Urządzenia te należą do rodziny SIMATIC S7, które pozwalają na budowę zróżnicowanych układów sterowania i są wyjątkowo uniwersalne. Za pośrednictwem tego sterownika tworzyć można systemy zarówno bazujące na sieciach komunikacyjnych, jak i w pełni autonomiczne. Wiele PLC firmy Siemens dostępnych jest w Magsteronie.

Jak zbudowany jest sterownik PLC 300 S7 SIMATIC firmy Siemens?

Siemens PLC 300 zbudowany jest przede wszystkim z jednostki centralnej, która posada nieskomplikowaną konstrukcję. Poza CPU, sterownik ten składa się z modułu zasilacza oraz dodatkowych modułów komunikacyjnych, funkcyjnych oraz wejść i wyjść. Rozszerzenia te dołączać można do jednostki centralnej w praktycznie dowolnej kolejności. Wbudowane interfejsy CPU pozwalają na zastosowanie do maksymalnie ośmiu modułów. Do mocowania poszczególnych komponentów tego sterownika służy szyna montażowa DIN, zapewniająca łatwe ekranowanie magistrali komunikacyjnej oraz pełną kompatybilność elektromagnetyczną.

Czym charakteryzują się CPU dla tego sterownika?

W serii S7-300 występuje kilka wersji jednostek centralnych. W zależności od modelu CPU, urządzenie może posiadać różne parametry. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne dostosowanie specyfikacji sprzętowej do wymogów realizowanych procesów. Poszczególne jednostki różnią się zarówno wielkością pamięci roboczej, jak i liczbą obsługiwanych sygnałów, mocą obliczeniową czy dostępnością interfejsów komunikacyjnych. Każdy model CPU zapewnia przy tym obsługę wejść i wyjść, a także krótki cykl obiegu pętli programu. Jeden sterownik może korzystać z kilku jednostek centralnych, które realizują inne zadanie w zakresie sterowania. Zastosowanie funkcji multi-computing umożliwia pracę wieloprocesorową, pozwalającą na utrzymanie identycznego zachowania wszystkich CPU. W przypadku zmiany trybu działania jednej jednostki, pozostałe mogą automatycznie dostosować do niej swój stan. Koordynacja odbywa się za pomocą danych synchronicznych, natomiast szybką wymianę informacji zapewniają wbudowane funkcjonalności systemu operacyjnego.