Weterynarz dermatolog zajmuje się jednym ze zdecydowanie najczęściej występujących schorzeń, z jakimi właściciele zwierząt odwiedzają kliniki, a także przychodni weterynaryjne. Chodzi tutaj o różnego rodzaju infekcje, które są związane z chorobami skóry czy uszu. Powodami ich wystąpienia mogą być alergie czy choroby zakaźne pupili. Nie jest rekomendowane czekanie, aż pies albo kot przestaną się drapać. Warto odwiedzić lekarza weterynarii i dowiedzieć się dokładnie co dolega pupilowi.
Zeskrobiny skóry
Jest to zdecydowanie najczęściej wykonywany test diagnostyczny, który dotyczy chorób skóry u zwierząt. Zeskrobiny skóry to jedno z najszybszych oraz najprostszych badań umożliwiających rozpoznanie wielu schorzeń, które mają podłoże pasożytnicze. Weterynarz dermatolog pobiera próbkę skóry zwierzęcia przy pomocy skalpela powierzchniowo albo głęboko. Zdarzają się również przypadki, że konieczne jest obszarowe przystrzyżenie sierści pupila. Roztocza, które są podejrzane o wywołanie chorób u psów zdecydowanie najczęściej bytują w okolicach małżowin usznych, a także bocznych obszarach stawów łokciowych. Z kolei w przypadku kotów rekomendowane jest pobieranie zeskrobin z obszaru bocznej powierzchni ramienia. Następnie próbki zainfekowanej skóry trafiają na specjalne szkiełko powiększające, w ten sposób lekarz ma możliwość przyjrzenia się dokładniej przyczynie choroby.
Badanie cytologiczne
Badanie cytologiczne dotyczy wydzieliny z uszu zwierząt, a także zmian skórnych. Warto wiedzieć, że dzięki cytologii weterynarz ma możliwość zaproponowania trafnego leczenia już na pierwszej wizycie w klinice weterynaryjnej. Badania przeprowadzane są pod mikroskopem.